Περιγραφή
Πρόγραμμα βραδιάς:
• Μικτή Χορωδία Ωδείου Άνω Πόλης
Μάνος Χατζιδάκις: Πάμε μια Βόλτα στο Φεγγάρι
Wolfgang Amadeus Mozart: "Bassa Selim lebe lange", χορωδιακό από την όπερα Die Entführung aus dem Serail
Jim Steinman: Total Eclipse of the Heart
Μάνος Χατζιδάκις: Δοξαστικό (από τους Όρνιθες)
Μάνος Χατζιδάκις: Έξοδος (από τους Όρνιθες)
Παίζουν οι μουσικοί:
Αθανάσιος Μαργαρίτης πιάνο, Χάρης Κουλούρης όμποε, Γιάννης Γκοντζές τρομπέτα
Μουσική Διδασκαλία – Διεύθυνση Αθανάσιος Μαρκατόπουλος
• "Eu choralis" - Γυναικεία Χορωδία Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Ωραιοκάστρου
Εργαστήρι Παιδικής Χορωδίας "ΣΟΛ" Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Ωραιοκάστρου
Giulio Caccini: Ave Maria
Gabriel Fauré: Kyrie eleison (από τη Messe Basse)
(σολίστ: Ελισάβετ Χατζηβασιλείου)
Ιαπωνικό Παραδοσιακό: Sakura (χορωδιακή επεξεργασία: Bernard Dewagtere)
Giacomo Puccini: "Là, sui monti dell' est", χορωδιακό από την όπερα Turandot
Μάνος Χατζιδάκις: Τα Λιανοτράγουδα (από τα Δημοτικά Τραγούδια)
(διασκευή-επιμέλεια: Irina Valentinova-Karpouchina & Ματθαίος Λεγάκης)
Δημοτικό Δωδεκανήσου: Η Αγάπη (χορωδιακή επεξεργασία: Φίλιππος Τσαλαχούρης)
Λένα Πλάτωνος: Σαράντα Γιδοπρόβατα
Ken Berg: Galop (από τη Solfege Suite
Nino Rota: Canzone Arrabbiata
Τις Χορωδίες συνοδεύει στο πιάνο η Δωροθέα Λιθοπούλου
Μουσική Διδασκαλία Γυναικείας Χορωδίας "Eu Choralis" Άννα Γεράση
Διεύθυνση Γυναικείας Χορωδίας "Eu Choralis" Αντώνης Κωνσταντινίδης
Μουσική Διδασκαλία – Διεύθυνση Εργαστηρίου Παιδικής Χορωδίας "ΣΟΛ" Άννα Γεράση
• Μικτή Χορωδία Συλλόγου Αποφοίτων North College
Morten Lauridsen: από το έργο Madrigali: Six "Firesongs" on Italian Renaissance Poems
i. Ov’è, Lass’, Il Bel Viso?
vi. Se Per Havervi, Oime
Sir John Tavener: Song for Athene
Vida: Famine Song (χορωδική επεξεργασία: Matthew Culloton)
Μουσική Διδασκαλία – Διεύθυνση Αθανασία Κυριακίδου
• Φωνητικό Σύνολο Contradition Ensemble
Georgy Sviridov: Mary (από το έργο Pushkin's Garland)
Cyrillus Kreek: Õnnis on Inimene
Ola Gjeilo: Ubi Caritas
Sir John Tavener: The Lamb
Sergei Rachmaninoff: Hail Mary (από το έργο All-Night Vigil)
Alfred Schnittke: Three Sacred Hymns
i. Hail to the Virgin Mary
ii. Lord Jesus, Son of God
iii. Our Father
Μουσική Διδασκαλία – Διεύθυνση Kostika Çollaku
• Νεανική Χορωδία Έδεσσας
Zoltán Kodály: Adventi Ének
Franz Schubert: Τσιγγάνικη Ζωή
Γιάννης Κωνσταντινίδης: Μια Σμυρνιά στο Παραθύρι
Μίκης Θεοδωράκης: Όμορφη Πόλη (χορωδιακή επεξεργασία: Γιάννης Γκουράνης)
Leonard Cohen: Hallelujah (χορωδιακή επεξεργασία: Marc Brymer)
Παραδοσιακό Αμερικής: The House of the Riring Sun (χορωδιακή επεξεργασία: Bob Chilcott)
The Queen: Bohemian Rhapsody
Paul Simon: Bridge Over Troubled Water (χορωδιακή επεξεργασία: Kirby Shaw)
Παίζουν οι μουσικοί:
Πελαγία Ντιάνοβα πιάνο, Κωνσταντίνος Παπαχρήστου τρομπέτα
Μουσική Διδασκαλία – Διεύθυνση Γιάννης Γκουράνης
• The Performers Quartet
Vaughn Horton / Denver Darling / Milton Gabler: Choo Choo Ch'Boogie
Ben Oakland: Java Jive
John Lennon / Paul McCartney: Because
Victor Young: When I Fall In Love
Anders Edenroth: Chili Con Carne
Hoagy Carmichael: Billy - A – Dick
Η συναυλία κλείνει με κοινή εμφάνιση όλων των χορωδιών, μαζί με τη Μικτή Χορωδία Θεσσαλονίκης "Μαίρης Κωνσταντινίδου":
Henryk Mikołaj Górecki: Amen, Έργο 35
Μουσική Διδασκαλία Χορωδίας Μαίρη Κωνσταντινίδου
Μουσική Διεύθυνση Θοδωρής Παπαδημητρίου