Δεν έχετε λογαριασμό; Εγγραφή
Η νύχτα πέφτει και η παράσταση αρχίζει. Τ’ άστρα εμφανίζονται στον ορίζοντα του Άστυ για έξι εβδομάδες. Από 17 Μαΐου έως 27 Ιουνίου. Δείτε 126 Αριστουργήματα σε 42 Ενότητες.
Πέμπτη 17 Μαΐου: Βραδιά Τζων Κασσαβέτης
Πρόσωπα (Faces, 1968, 130΄)
Νύχτα Πρεμιέρας (Opening Night, 1977, 144΄)
Μια Γυναίκα Εξομολογείται (A Woman Under the Influence, 1974, 155΄)
Παρασκευή 18 Μαΐου: Θέατρο και Σινεμά
Οι Καμπάνες του Μεσονυχτίου (Falstaff, 1965, 113΄)
Λεωφορείο ο Πόθος (A Streetcar Named Desire, 1951, 122΄)
Ιούλιος Καίσαρας (Julius Caesar, 1950, 106΄)
Σάββατο 19 Μαΐου: Στίγματα Πολέμου
Ο Άνθρωπος του Βερολίνου (The Man Between, 1953, 100΄)
Europa (1991, 112΄)
Η Δίκη της Νυρεμβέργης (Judgment at Nuremberg, 1961, 186΄)
Κυριακή 20 Μαΐου: Ιταλική Σάτιρα
Διαζύγιο αλά Ιταλικά (Divorzio all’ italiana, 1961, 105΄)
Ατιμασμένη και Εγκαταλελειμμένη (Sedotta e abbandonata, 1964, 115΄)
Κλέψας του Κλέψαντος (I Soliti Ignoti, 1958, 106΄)
Δευτέρα 21 Μαΐου: Το Ξύπνημα του Εφιάλτη
Διάφανο Δέρμα (The Reflecting Sky, 1990, 96΄)
Η Σοφία των Κροκοδείλων (The Wisdom of Crocodiles, 1998, 98΄)
Στη Ράχη του Διαβόλου (The Devil’s Backbone, 2001, 106΄)
Τρίτη 22 Μαΐου: Ερωτισμός στα άκρα
Η Αυτοκρατορία των Αισθήσεων (Ai No Korida, 1976, 109΄)
Κάμα Σούτρα: Ο Θρύλος του Έρωτα (Kama Sutra: A Tale of Love, 1996, 117΄)
Battle in Heaven (2005, 98΄)
Τετάρτη 23 Μαΐου: Σουρεαλιστικά Όνειρα
Το Στοιχείο του Εγκλήματος (The Element of Crime, 1984, 104΄)
Χαμένη Λεωφόρος (Lost Highway, 1997, 134΄)
Τραγούδια από τον Δεύτερο Όροφο (Songs from the Second Floor, 2000, 98΄)
Πέμπτη 24 Μαΐου: Βραδιά Ζαν-Λυκ Γκοντάρ
Αλφαβίλ (Alphaville, 1965, 99΄)
Αρσενικό θηλυκό (Masculin Féminin, 1966, 110΄)
Socialism (Film Socialisme, 2010, 75΄)
Παρασκευή 25 Μαΐου: Στο Βωμό της Ιδεολογίας
Μέρες Θυμού (Flame and Citron, 2008, 130΄)
Λοχαγός Κόναν: Το Πρόσωπο του Πολέμου (Captain Conan, 1996, 129΄)
Κάτω από τον αστερισμό του Σκορπιού (Sotto il Segno dello Scorpione, 1969, 100΄)
Σάββατο 26 Μαΐου: Αμφισεξουαλική Βραδιά
Καταραμένη Σχέση (Total Eclipse, 1995, 111΄)
Η Ταραγμένη Ζωή του Όσκαρ Γουάϊλντ (Wilde, 1997, 110΄)
Velvet Goldmine (1998, 124΄)
Κυριακή 27 Μαΐου: Έντονα Πάθη Εποχής
Εκλεκτικές Συγγένειες (Elective Affinities, 1996, 98΄)
Senso (1954, 118΄)
Όλα τα Πρωινά του Κόσμου (Tous le Matins du Monde, 1991, 115΄)
Δευτέρα 28 Μαΐου: Ελληνικό Cult Σινεμά
Singapore Sling (1990, 120΄)
Η Νύχτα με τη Σιλένα (1986, 80΄)
Ο Δράκουλας των Εξαρχείων (1983, 87΄)
Συζήτηση | Άστυ | 20.00: Ομιλητές: Νίκος Ζερβός, Δημήτρης Παναγιωτάτος, μέλος της οικογένειας Νικολαΐδη. Συντονιστής: Νίνος Φένεκ Μικελίδης (κριτικός κινηματογράφου)
Τρίτη 29 Μαΐου: Η Βία φέρνει τη Βία
Μόνος εναντίον Όλων (Seul Contre Tous, 1998, 93΄)
Zift (2008, 92΄)
Old Boy (2003, 120΄)
Τετάρτη 30 Μαΐου: Ραντεβού με τον Τρόμο
Τρόμος στην Όπερα (Opera, 1987, 107΄)
Τα Σημάδια του Δράκουλα (Scars of Dracula, 1970, 96΄)
Εγκλήματα της οδού Μοργκ (Murders in the rue Morgue, 1971, 87΄)
Πέμπτη 31 Μαΐου: Βραδιά Όρσον Γουέλς
Ο Κύριος Αρκάντιν (Mr. Arkadin, 1955, 93΄)
Πολίτης Κέιν (Citizen Kane, 1941, 119΄)
Η Δίκη (Le Proces, 1962, 118΄)
Παρασκευή 1 Ιουνίου: Η Απελπισία της Φτώχειας
Ο Κλέφτης των Παιδιών (Il Ladro di Bambini, 1992, 114΄)
Ροζέτα (Rosetta, 1999, 90΄)
Η Ιστορία της Σου (Sue, 1997, 123΄)
Σάββατο 2 Ιουνίου: Νύχτα Κωμωδίας
Μερικοί το προτιμούν Καυτό (Some like it Hot, 1959, 120΄)
Φρανκενστάϊν Τζούνιορ (Young Frankenstain, 1974, 106΄)
Σούπα Πάπιας (Duck Soup, 68΄, 1933)
Κυριακή 3 Ιουνίου: Τα Βαλκάνια είναι εδώ
Ο Τέλειος Κύκλος (The Perfect Circle, 1997, 113΄)
No Man’s Land (2001, 98΄)
Πριν από τη βροχή (Before the Rain, 1994, 113΄)
Δευτέρα 4 Ιουνίου: Ακραία Ερωτικά Πάθη
Δεν Φιλώ στο Στόμα (I Don't Kiss, 1991, 115΄)
Σαλό, 120 μέρες στα Σόδομα (Salò, ο le 10 giornate di Sodoma, 1975, 116΄)
Καβγατζής (Querelle, 1982, 108΄)
Τρίτη 5 Ιουνίου: Οικογενειακές Ανασφάλειες
Θεώρημα (Teorema, 1968, 105΄)
Μοιραίος Χαρακτήρας (Character, 1997, 122΄)
Οικογενειακή Γιορτή (Festen, 1998, 105΄)
Τετάρτη 6 Ιουνίου: Φιλμ Νουάρ
Φόνος στην Ομίχλη (Insomnia, 1997, 96΄)
Οι Δολοφόνοι (The Killers, 1946, 103΄)
Η Ζούγκλα της Ασφάλτου (The Asphalt Jungle, 1950, 112΄)
Πέμπτη 7 Ιουνίου: Βραδιά Μικελάντζελο Αντονιόνι
Η Κραυγή (Il Grido, 1957, 116΄)
Έκλειψη (L' Eclisse, 1962, 126΄)
Νύχτα (La Notte, 1961, 115΄)
Παρασκευή 8 Ιουνίου: Ποιητές με Κάμερα
Οθέλλος (Othello, 1952, 90΄)
8½ (1963, 138΄)
Αντρέι Ρουμπλιόφ (Andrei Rublev, 1966, 165΄)
Σάββατο 9 Ιουνίου: Road Movies
Η Γεύση του Κερασιού (Taste of Cherry, 1997, 95΄)
Ο Καουμπόι του Μεσονυχτίου (Midnight Cowboy, 1969, 113΄)
Κάποτε στην Ανατολία (Once Upon a Time in Anatolia, 2011, 150΄)
Κυριακή 10 Ιουνίου: Μεταπολεμικά Αριστουργήματα
Κλέφτης Ποδηλάτων (Ladri di Biciclette, 1948, 93΄)
Ο Πορτοφολάς (Pickpocket, 1959, 75΄)
Το Χρήμα της Οργής (The Killing, 1956, 85΄)
Δευτέρα 11 Ιουνίου: Παρανοϊκές Καταστάσεις
Matador (1986, 110΄)
Μια Γυναίκα Δαιμονισμένη (Possesssion, 1981, 127΄)
Παρανοϊκοί Δολοφόνοι (The Honeymoon Killers, 1969, 108΄)
Τρίτη 12 Ιουνίου: Γαλλικό Cult Σινεμά
Οι Δολοφόνοι της Τάξεως (Les Assassins de l’ Ordre, 1971, 107΄)
Ο Δολοφόνος με το Αγγελικό Πρόσωπο (Le Samourai, 1967, 105΄)
Incognito (1958, 100΄)
Τετάρτη 13 Ιουνίου: Στα Γρανάζια της Παγκοσμιοποίησης
Η Κραυγή ενός Ανθρώπου (A Screaming Man, 2010, 92΄)
Η Υπόσχεση (La Promesse, 1996, 92΄)
Ανάμεσα στους Τοίχους (Entre les Murs, 2008, 128΄)
Πέμπτη 14 Ιουνίου: Βραδιά Φρανσουά Τρυφώ
Η Γυναίκα της Διπλανής Πόρτας (La Femme d’ a Cote, 1981, 106΄)
Αμερικάνικη Νύχτα (La Nuit Americaine, 1973, 115’)
Η Νύφη φορούσε Μαύρα (La mariee etait en noir, 1968, 107’)
Παρασκευή 15 Ιουνίου: Υπαρξιακά Δράματα
Ερωτική Αναπαράσταση (Reconstruction, 2003, 91΄)
Κλίματα Αγάπης (Climates, 2006, 101΄)
Όλα για την Αγάπη (It’s all about Love, 2003, 104΄)
Σάββατο 16 Ιουνίου: Ανασφάλειες Καλλιτεχνών
Πόλοκ, ο ασυμβίβαστος (Pollock, 2000, 122΄)
Αγάπη είναι Διάβολος (Love Is the Devil, 1998, 90΄)
Moulin Rouge (1952, 119΄)
Κυριακή 17 Ιουνίου: Χρυσές Αρκούδες
Σεράγεβο σ’ αγαπώ (Grbavica: The Land of My Dreams, 2006, 107΄)
Μέλι (Honey, 2010, 103΄)
Ένας Χωρισμός (Α Separation, 2011, 123’)
Δευτέρα 18 Ιουνίου: Ψαγμένο Κορεάτικο Σινεμά
Μεθυσμένος με Γυναίκες και Ζωγραφική (Drunk on Women and Poetry, 2002, 120΄)
Το Κορίτσι με το Αγγελικό Πρόσωπο (Samaritan Girl, 2004, 95΄)
Η Eκδίκηση μιας Kυρίας (Lady Vengeance, 2005, 112΄)
Τρίτη 19 Ιουνίου: Βρετανικό Free Cinema
Σάββατο βράδυ Κυριακή πρωί (Saturday night and Sunday morning, 1960, 89΄)
Darling (1965, 128’)
Μόργκαν, ο Τρελός Εραστής (Morgan: A Suitable Case for Treatment, 1966, 97΄)
Τετάρτη 20 Ιουνίου: Εφηβικά Όνειρα
Κορίτσια Καριέρας (Career Girls, 1997, 87΄)
Φαντάσματα Eφηβείας (Ghost ςorld, 111΄, 2001)
Ο Αταίριαστος (Rumble Fish, 1983, 94΄)
Πέμπτη 21 Ιουνίου: Βραδιά Λουίς Μπουνιουέλ
Βιριδιάνα (Viridiana, 1961, 90΄)
Ναζαρέν (Nazarin, 1959, 94΄)
Τριστάνα (Tristana, 1970, 98΄)
Παρασκευή 22 Ιουνίου: Βραδιά Λαρς φον Τρίερ
Dogville (2003, 178΄)
Οι Ηλίθιοι (The Idiots, 1998, 110΄)
Χορεύοντας στο Σκοτάδι (Dancer in the Dark, 2000, 140΄)
Σάββατο 23 Ιουνίου: Η Φαντασία μπλέκει με το Όνειρο
Πέρυσι στο Μαρίενμπαντ (Last Year at Marienbad, 1961, 94΄)
Τα Φτερά της Διασημότητας (Wings of Fame, 1990, 116΄)
Εξολοθρευτής Άγγελος (The Exterminating Angel, 1962, 95΄)
Κυριακή 24 Ιουνίου: Βραδιά Ατόμ Εγκογιάν
Family Viewing (1988, 86’)
The Adjuster (1991, 102΄)
Το Γλυκό Πεπρωμένο (The Sweet Hereafter, 1997, 112΄)
Δευτέρα 25 Ιουνίου: Η Άλλη Πλευρά της Κοινωνίας
Χαμένες Αγάπες (Amores Perros, 2000, 154΄)
Taxi (1996, 110΄)
Dog Days (2001, 121΄)
Τρίτη 26 Ιουνίου: Βραβευμένα Αριστουργήματα
Μαχαίρι στο Νερό (Knife in the Water, 1962, 94΄)
Ο Μπαμπάς Λείπει σε Ταξίδι για Δουλειές (When Father Was Away on Business, 1985, 136΄)
Η Αυτοκρατορία του Πάθους (Ai No Borei, 1978, 110΄)
Τετάρτη 27 Ιουνίου: Καλτ Σινεμά Τρόμου
Ανατριχίλες (Shivers, 1975, 87΄)
Τα Τρία Πρόσωπα του Σατανά (I Tre Volti della Paura, 1963, 92΄)
Αμόκ και Μαύρη Μαγεία (Craze, 1974, 96΄)
Για τις περιλήψεις των ταινιών ακολουθείστε το παρακάτω link.
Γενική είσοδος: 6€ και για τις τρεις ταινίες
Περιορισμένος αριθμός καρτών διαρκείας: 30€ και για τις 126 προβολές.